قیمت تیرآهن و هاش ، انواع تیرآهن هاش سنگین و سبک

قیمت تیرآهن هاش
قیمت تیرآهن هاش
تیرآهن هاش(IPB)
تیرآهن (IPE)

تیرآهن یکی از پروفیل‌های فولادی است که وظیفه حمل فشارهای تنشی و خمشی وارد بر ساختمان و سازه را برعهده دارند.

از تیرآهن به عنوان اسکلت ساختمان‌ها، سوله‌ها، ریل جرثقیل، ستون، خرپا، پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود.

تیرآهن محصولی است که مستقیما از نورد گرم شمش‌های فولادی تولید می‌گردد. شمش‌های بلوم با ابعاد متفاوت در دستگاه نورد قرار می‌گیرند و در مرحله اول توسط غلتک‌ها ضخامتشان کاهش می‌یابد و به طولشان اضافه می‌گردد. بعد از رسیدن به ضخامت مورد نظر، توسط قالب‌های دستگاه به فرم مورد نظر حالت داده می‌شوند و شکل تیر به خود می‌گیرد. نهایتا با برش تیرآهن در طول 12 متری، مراحل بسته‌بندی و توزیع انجام می‌گیرد.

هر تیرآهن شامل چند المان مهم است:

  • طول بال‌ها: طول بال‌ها در هر سایز با هم برابر است. ضخامت بال‌ها نیز براساس استاندارد مربوطه مشخص می‌گردد.
  • طول جان (ارتفاع): ارتفاع تیرآهن مشخصه‌ای است که سایز تیرآهن براساس آن بیان می‌شود. تیرآهن‌ها از سایز 80 تا 1000 میلی‌متر تولید می‌شوند.
  • وزن: وزن تیرآهن در طراحی سازه مهم است، چرا که بر وزن کلی سازه بسیار موثر است. از طرفی فشار وارده به هر تیر باید به گونه‌ای پخش شود تا کمترین میزان تنش در هر تیر وجود داشته باشد.

تیرآهن‌ها با استانداردهای متفاوتی تولید می‌گردند:

  • تیرآهن IPE: این تیرآهن‌ها براساس استاندارد اروپایی بوده، به شکل I هستند و از سایز 80 تا 600 میلی‌متر تولید می‌گردند. ضخامت بال این تیرآهن‌ها در ابتدا و انتهای آن یکسان است. عمده کارخانه‌های ایران از این استاندارد تبعیت می‌کنند.
  • تیرآهن INP: استاندارد روسیه و چین است که فقط به صورت کالای وارداتی و به صورت محدود در ایران موجود است. سایز این تیرآهن‌ها نیز 80 تا 600 میلی‌متر است و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌یابد.
  • تیرآهن IPB: تیرآهن‌های بال پهن دارای بال‌های بلندتری هستند، به شکل H دیده می شوند و اصطلاحا هاش نامیده می‌شوند. اصلاح ساختاری بر روی آلیاژشان صورت گرفته است و در سایزهای 100 تا 1000 میلی‌متر، در دو وزن سبک و سنگین تولید می‌شوند.

در ایران کارخانه‌های معدودی نسبت به تولید تیرآهن اقدام ورزیده‌اند. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان قدیمی‌ترین و با کیفیت‌ترین تیرآهن ایران را  تولید می‌کند و به طور کلی قیمت تیرآهن، براساس محصول این کارخانه مشخص می‌گردد. این کارخانه تیرآهن I را در تمامی سایزها و تیرآهن بال پهن سبک و سنگین را در سایزهای 100 تا 300 میلی‌متر تولید می‌کند. لازم به ذکر است که کارخانه ذوب‌آهن، تنها تولیدکننده هاش در ایران است و عمده هاش‌های موجود در ایران از کشورهای کره جنوبی، چین و کشورهای اروپایی واردات شده‌اند. شرکت های‌متال مفتخر است که نمایندگی تیرآهن بال پهن هیوندا استیل کره جنوبی را بر عهده داشته و بزرگ‌ترین مشتری این شرکت محسوب می‌گردد. لذا تمامی سایزهای هاش‌های سبک و سنگین، در انبارهای تهران این شرکت موجود است.

از دیگر کارخانه‌های مطرح تولیدکننده تیرآهن کشور می‌توان به فایکو، جهان صنعت کرمانشاه، تیرآهن ماهان، تیرآهن اهواز، فولاد ناب تبریز و ظفر بناب تبریز اشاره کرد.

قیمت تیرآهن ذوبی در مبدا و انبارهای تهران به عنوان مرجع قیمت‌گذاری بوده و قیمت تیرآهن سایر کارخانه‌ها بر اساس آن‌ها مشخص می‌شود. همچنین قیمت تیرآهن هاش به علت وارداتی بودن حجم عمده‌ی آن تا حدودی براساس قیمت دلار تعیین می‌گردد.

۸۸۱۰۱۲۰۰